Kategorie blog
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zanieczyszczenie mikroplastikiem a soczewki kontaktowe
Zanieczyszczenie mikroplastikiem a soczewki kontaktowe

O tym, że plastik szkodzi ziemi słyszymy nie od dziś. Z utylizacją opakowań foliowych i plastikowych przynajmniej staramy się sobie radzić segregując śmieci. Ale o dziwo, to właśnie my, użytkownicy soczewek, możemy przyczyniać się do zanieczyszczenia wód tzw. mikroplastikiem.

Pesymistyczne prognozy mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach może być więcej plastiku niż ryb.  Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Światowego Dnia Ziemi była walka z zanieczyszczeniem plastikiem.

W jaki sposób noszenie soczewek kontaktowych przyczynia się do pogłębienia problemu zanieczyszczenia środowiska?

Zwróćcie uwagę, z czego wykonane są miękkie soczewki kontaktowe? Co kryje się za nazwami comfilcon A, etafilcon B, balafilcon A czy ocufilcon D. Soczewki kontaktowe to nic innego jak uwodnione materiały polimerowe. Użytkownicy soczewek często wyrzucają zużyte soczewki do ścieków. Z badań naukowców z Centrum Inżynierii Środowiska w Biodesign Institute of Arizona State University wynika, że w Stanach Zjednoczonych nawet co czwarta osoba wyrzuca soczewki kontaktowe do toalety, zlewu lub umywalki. Oznacza to, że w samych Stanach Zjednoczonych co roku do ścieków trafia od 6 do 10 ton plastikowych soczewek. 

Utylizacja soczewek a badania amerykańskich naukowców

Temat zanieczyszczenia ścieków soczewkami kontaktowymi został poruszony na 256. Krajowym Spotkaniu i Wystawie Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego. ACS to największe na świecie towarzystwo naukowe.

Doktor Rolf Halden, którego zespół pracował już nad badaniami nad zanieczyszczeniami z tworzyw sztucznych, nie mógł znaleźć badań na temat tego, co dzieje się z soczewkami kontaktowymi po użyciu.

„Zaczęliśmy badać rynek USA i przeprowadziliśmy ankietę wśród użytkowników soczewek kontaktowych. Odkryliśmy, że od 15 do 20 procent użytkowników kontaktowych spuszcza soczewki do zlewu lub toalety. To dość spora liczba, biorąc pod uwagę, że około 45 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych nosi soczewki kontaktowe” - powiedział dr Charlie Rolsky, prezentujący wyniki badań zespołu badaczy w skład którego oprócz Haldena i Rolskiego wchodzi Varun Kelkar, z Centrum Inżynierii Środowiska w Biodesign Institute of Arizona State University.

Soczewki, które są spłukiwane z odpływu, ostatecznie trafiają do oczyszczalni ścieków. Zespół szacuje, że co roku od 6 do 10 ton soczewek plastikowych trafia do ścieków w samych Stanach Zjednoczonych. Kontakty są zwykle gęstsze niż woda, co oznacza, że toną, a to może ostatecznie stanowić zagrożenie dla życia wodnego.

Co się dzieje z soczewką w oczyszczalni ścieków?

Analiza tego, co dzieje się z tymi odpadami, jest wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze, soczewki kontaktowe są przezroczyste, co utrudnia ich obserwację w skomplikowanym środowisku oczyszczalni ścieków. Ponadto tworzywa sztuczne stosowane w soczewkach kontaktowych różnią się od innych odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak polipropylen, które można znaleźć we wszystkim, od akumulatorów samochodowych po tekstylia. Soczewki kontaktowe są zamiast tego często wytwarzane z połączenia poli (metakrylanu metylu), silikonów i fluoropolimerów, aby stworzyć bardziej miękki materiał, który umożliwia przechodzenie tlenu przez soczewkę do oka. Nie jest więc jasne, w jaki sposób oczyszczanie ścieków wpływa na kontakty. Różnice te sprawiają, że przetwarzanie soczewek kontaktowych w oczyszczalniach ścieków stanowi wyzwanie.

Aby zbadać utylizację i rozpad związków, naukowcy zadziałali na pięć polimerów znalezionych w soczewkach kontaktowych różnych producentów, mikroorganizmami beztlenowymi i tlenowymi obecnymi w oczyszczalniach ścieków w różnym czasie i wykonali spektroskopię Ramana w celu ich analizy.
„Odkryliśmy, że po długotrwałym działaniu drobnoustrojami roślin zauważalne są zmiany w wiązaniach soczewek kontaktowych” - mówi Kelkar. Zespół doszedł do wniosku, że mikroby w oczyszczalni ścieków zmieniły powierzchnię soczewek kontaktowych, osłabiając wiązania w polimerach z tworzyw sztucznych.

„Gdy tworzywo sztuczne straci część swojej wytrzymałości strukturalnej, ulegnie fizycznemu rozkładowi. Prowadzi to do mniejszych cząstek plastiku, co ostatecznie doprowadzi do powstania mikroplastiku” -  powiedział Kelkar.

Wycieczka soczewki z umywalki na talerz

Organizmy wodne mogą mylić mikrodrobiny z żywnością, a ponieważ tworzywa sztuczne są niestrawne, ma to ogromny wpływ na układ trawienny zwierząt morskich. Te zwierzęta są częścią długiego łańcucha pokarmowego. Niektóre ostatecznie trafiają do sklepów z żywnością dla ludzi, co może prowadzić do niepożądanego narażenia ludzi na zanieczyszczenia i zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych, które przyklejają się do powierzchni tworzyw sztucznych.

To pierwsze w swoim rodzaju badanie. Naukowcy mają nadzieję, że producenci soczewek wezmą pod uwagę i co najmniej zapewnią oznaczenia na opakowaniach, jak prawidłowo pozbyć się soczewek kontaktowych, czyli umieszczając je z innymi stałymi odpadami. Doktor Rolf Halden ma nadzieję, że producenci przeprowadzą więcej badań na temat wpływu szkieł kontaktowych na życie wodne i na szybkość degradacji soczewek w środowisku morskim”.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl